Kansanedustaja koulussamme

Kansanedustajat kouluissa – teemaviikon kunniaksi saimme kouluumme vieraaksi opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasosen. Kansanedustajat kouluissa –teemaviikko kuuluu eduskunnan osuuteen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlassa. Teemaviikko on virallinen osa Suomi100-ohjelmaa ja kattaa lähes koko Suomen.

Teemaviikon aikana kouluilla ja oppilaitoksilla on mahdollisuus kutsua kansanedustajia pitämään kyselytunnin, jossa koululaiset kuulevat eduskunnan työstä ja kansanedustajan arjesta ja voivat esittää kysymyksiä itseään kiinnostavasta aiheesta. Kansanedustajat puolestaan pääsevät tutustumaan koulujen ja oppilaitosten arkeen.

Meidän koulussamme vieraillut Sanni Grahn-Laasonen on kotoisin Forssasta. Kansanedustajaksi hänet valittiin vuoden 2011 kuntavaaleissa ja vuonna 2015 hän aloitti opetus- ja kulttuuriministerinä Juha Sipilän hallituksessa. Kansanedustajana Grahn-Laasonen tekee töitä sivistyksen, inhimillisyyden ja kannustavuuden puolesta.

Ella, 9F